60 nap elzárás hét szamár haláláért! Nagyon kevés, de legalább nem felfüggesztett, vagy próbára bocsátás az ítélet, mint az utóbbi napokban…
Elzárásra ítélte a Balassagyarmati Törvényszék azt a rétsági állatorvost, aki olyan rettenetes körülmények között tartotta haszonállatait, hogy azok nagy része lesoványodott, megbetegedett, sőt hét szamara el is pusztult.
A Balassagyarmati Törvényszék a járásbíróság ítéletét megváltoztatva – azt súlyosítva – a vádlottat 60 nap elzárásra ítélte állatkínzás bűntette miatt – közölte a Bíróság.
A korábban a Balassagyarmati Járásbíróság által megállapított tényállás szerint a vádlott állattartóként elmulasztotta a megfelelő tartási körülmények biztosítását az általa tartott szamarakból, sertésekből és juhokból álló állatállomány vonatkozásában.
A rossz tartási körülmények miatt – fekvő és pihenőhely, kellő takarmány és víz, valamint állatorvosi ellátás hiányában – összesen 7 szamár pusztult el. Az elhullott tetemeket a vádlott az élő állatok között hagyta. Ezzel az állományt esetleges fertőzéseknek téve ki, továbbá a tetemek elhelyezésének jogszabályban előírt módjáról sem gondoskodott.
A Balassagyarmati Törvényszék a járásbíróság ítéletét megváltoztatta, és a vádlottal szemben kiszabott 312 óra közérdekű munka büntetést 60 nap elzárásra súlyosította.
A bíróság döntésével szemben további fellebbezésnek nincs helye.
Legutóbb már csak próbára bocsátást kapott az állatkínzó
Már nem is felfüggesztettet, hanem csak próbára bocsátást adott a bíró az állatkínzónak… Nehéz lesz így példát statuálni! – írtuk a napokban megdöbbenve.
A Tapolcai Járásbíróság – nem jogerősen – egy év hat hónapra próbára bocsátotta azt a 63 éves férfit, akivel szemben állatkínzás vétsége miatt folyik büntetőeljárás. Kötelezte továbbá a bíróság a vádlottat az eljárás során felmerült bűnügyi költség megfizetésére – közölte a Veszprémi Törvényszék Sajtóosztálya.
A bíróság által megállapított tényállás szerint a 63 éves, Veszprém vármegyei faluban élő vádlott tulajdonát képezte egy zsemle színű, 5 év körüli, keverék kutya. Az állatot a hátsó udvarán úgy tartotta, hogy
AZ EBET 2022. JÚNIUS 7-ÉT MEGELŐZŐEN KB. FÉL ÉVVEL, EGY 2 MÉTER HOSSZÚ, FORGÓVAL ELLÁTOTT LÁNCRA KÖTÖTTE KI.
Az ebet a vádlott a fenti időpontot megelőző egy hónapban nem engedte szabadon. Az udvaron az eb részére kutyaház is rendelkezésre állt, attól kb. 70 cm-re került leszúrásra a kutya láncának rögzítésére szolgáló, kb. 25 cm magas, 1 cm átmérőjű vasrúd.
A FÉM LÁNC EHHEZ FIXEN VOLT RÖGZÍTVE, ÍGY AZ EB AZT BE TUDTA TEKERNI.
2022. június 7-én a hatósági állatorvos és a nyomozó hatóság által tartott szemlén a lánc háromszor tekeredett fel a vasrúdra. A lánc hossza ekkor kb. már csak 50 cm volt. Annak rövidsége miatt az eb a kutyaházba bemenni nem tudott. Mivel a lánc szorosan a kutya nyaka köré volt rögzítve, így az eb nyakán a lánc a szőrt kikoptatta. A kutya bőre gyulladt, gennyes, szennyezett, roncsolt sebes, nedvedző állapotú volt.
AZ EB TARTÁSI HELYÉN NAGY MENNYISÉGŰ KUTYAÜRÜLÉK VOLT, ELEDELE NEM VOLT, VIZE KOSZOS, MELEG VOLT.
A vádlott azáltal, hogy a kutya tartási körülményeit nem megfelelően alakította ki, az ebet nem átmenetileg kötötte ki, hanem folyamatosan így tartotta, a megkötéshez használt eszköz hossza a 7 métert nem érte el, indokolatlanul olyan bánásmódot alkalmazott, amely alkalmas volt arra, hogy az ebnek maradandó egészségkárosodást okozzon.
Az ítélettel szemben az ügyész jelentett be fellebbezést – a vádtól részben eltérő tényállás megállapítása miatt és a büntetés súlyosítása (felfüggesztett szabadságvesztés büntetés kiszabása) céljából. Az ítélet így nem emelkedett jogerőre; másodfokon a Veszprémi Törvényszék jár el.
(Forrás: birosag.hu)